Blogger tarafından desteklenmektedir.

Eşarp desenleri artık kıyafette :)

Eşarplar son birkaç yıldır dünya modasında sessiz ama emin bir şekilde yer edindi kendine. Lüks giyim  markaları, başörtüsünü aksesuar olarak farklı şekillerde kullanıyor. 2012 yazı için eşarp desenli kıyafetler, ayakkabılar ve takılar tasarlandı. Geçen yazı, blok renkler ve çiçek desenleriyle geçirmiştik. Bu yaz renkler ve çiçek desenler yine vitrinlerde. Fakat yeni şeyler de var. Desen zenginliği yaşanacak bir 2012 yazına şimdiden hazır olun. Sezonun en güçlü trendlerinden biriyse eşarp desenli kıyafetler.

Modacılar son birkaç sezondur öyle ya da böyle eşarpları koleksiyonlarına dahil ediyordu. Örneğin birkaç sezon önce eşarpları Afrikalı kadınlar gibi bağlayan mankenler gördük. Kot pantolonların kemerleri olarak çıktılar karşımıza. Bazen sıradan bir çantanın askısına bağlandılar ve bir anda havasını değiştirdiler. Takı gibi bileklerine bağlayanlar oldu. Ayakkabı tasarımcılarının da favorisiydiler. Geçen yaz tasarımlarda sınırlı kullanılan eşarp desenleri, bu yaz yerini daha da sağlamlaştırıyor.

Mesela Milano Moda Haftası'nda defile yapan Dolce&Gabbana yaz koleksiyonunu tamamen eşarp formlu kumaşlar ve desenlerle oluşturmuş. Stefano Gabbana ve Domenico Dolce eşarp desenleri kullanma konusunda adeta sınırları zorlamışlar. Zira sadece kıyafetler değil, tepeden tırnağa her şeyde; ayakkabıdan çantaya kadar hemen her parçada eşarp desenleri var. Etnik desenleri lüksle buluşturan Etro, çantaları kadar eşarp desenleri de oldukça ön planda olan Hermes, eşarp ve kravat koleksiyonları hafızalarda zaten yer eden Versace moda evi de bu akımı podyuma kendi stilleriyle taşıdı.

Bu yeni eğilimde sadece desenler değil kumaşlar da kendini belli ediyor. İpekli veya şifon kumaşların tercih edildiği modeller bol kesimlerle bir araya geldiğinde ferah bir stil sunuyor. Özellikle tatil günlerinde oldukça rağbet görecek gibiler.

Eşarp desen akımından erkek giyim de nasibini almış. Defilelerde gördüğümüz yazlık erkek gömleklerinde bu desenler oldukça öne planda. Pantolonlarda bile aynı desen yoğunluğunu görmek mümkün. D&G erkek giyim koleksiyonunu da adeta baştan sona buna ayırmış. Kadın koleksiyonundan farkı, nispeten renklerin daha sakin tercih edilmiş olması. Gömleklerde eşarp desenler yer yer denim kumaşlarla bir araya gelmiş. Bazen de keten parçalarla birbirini tamamlamış, böylece kumaşların yoğunluğu dengelenmiş. Moda evi işi bir adım ileriye taşıyıp ceketlerin astarında bile bu desenleri kullanmış. Görünüşe bakılırsa şimdiden erkek ve bayangiyimde sınırlar giderek azalıyor. 2012 yazının yükselen trendi bol kumaş pantolonlarda da eşarp desenler hemen öne çıkıyor. Eşarp desenlerin en çok kullanıldığı sezon parçası ise bluzlar. Onları blazer ceketler tamamlıyor. Bluzlar bol kesimleri ile yazın sıcak günleri için rahat ve şık bir duruş vadediyor. Hem iş hayatında hem de günlük yaşamda kullanılabilir.

Sezonun bir başka baskın akımı denim kumaşlar, eşarp desenli kıyafetleri konforlu bir biçimde tamamlıyor. Böylece klasik olarak kabul edilen desenler hareket kazanıyor, dahası günlük kullanıma da uyum sağlıyor. Siz de eşarp desenli bir bluzu uzun bir kot etekle bir arada kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz elbiseden yanaysa klasik günlerde blazer, günlük kullanım için ise kot ceketlerle tercih edilebilir.

Şal markalarının uyguladığı çift taraflı örtülere aşinaydık. Fakat ipek eşarpta çift taraflı kullanım imkanı veren bir tasarımı bu yaz ilk defa Aker uygulamış. Eşarbın iki tarafında da aynı desenler var fakat renkler birbirinden farklı. Bu da size eşarbınızı değişik tondaki kıyafetlerinizle kullanma fırsatı sağlıyor. Tanıtımı sosyal medyadaki sayfalarında yapılan çift taraflı eşarplar, şimdiden ilgi görüyor.

Kaynak: Zaman / Kezban Karagöz


Yazar : TekstilKütüphane Zaman: 16:39 Kategori: