Blogger tarafından desteklenmektedir.

Türkiye’de dikilen 10 gelinliğin 7’si İzmir’den çıkıyor


Ülkemizin gelinlik üretim merkezi konumundaki şehirde sektör, nitelikli ara eleman yetiştirme programlarıyla kendini geliştirirken, bir yandan da Avrupa’nın en büyük gelinlik fuarına ev sahipliği yapıyor. Türkiye, son yıllarda Avrupa ve Ortadoğu için gelinlik ve abiyede önemli bir tedarikçi konumuna geldi. Gelinlik İhracatçıları Derneği’nin verilerine göre, Türkiye’de yılda 600 bin ila 700 bin arası evlilik gerçekleşirken, 350 bin gelinlik kiralanıyor. Toplamda ise yıllık yaklaşık 600 bin adetlik gelinlik üretimi söz konusu. Bu alanda çok düzenli bir veri bulunmasa da, Türkiye’deki gelinlik sektörünün yarattığı ekonomik hacmin 600-650 milyon dolar arasında olduğu dile getiriliyor. Toplam 80 bin kişinin istihdam edildiği gelinlik sektöründe sadece yurtiçindeki evlilikler söz konusu değil, Mısır, Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkeleri ile İspanya, İtalya, Portekiz ve Rusya Federasyonu gibi ülkelere de ihracat söz konusu. Bu bağlamda Türkiye’nin yıllık gelinlik ihracatının, bavul ticareti dışında, yaklaşık 400 bin adet olduğu tahmin ediliyor. Son yıllarda Uzakdoğu’ya yapılan gelinlik ihracatı da dikkatten kaçmıyor. 

Üretimin yarısından fazlası İzmir’de
İşte bütün bu üretimin ana damarı İzmir’de atıyor. Türkiye’de dikilen 10 gelinliğin 7’si İzmir’den çıkıyor. İzmir’de yerleşik gelinlik ve abiye sektörü, gerek sahip olduğu sektörel yoğunlaşma düzeyi gerekse üretim, ihracat ve istihdam potansiyeli açısından çok önemli bir yerde bulunuyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından 2013 yılında hazırlanan Gelinlik-Abiye Sektör Raporu’nda, İzmir’in Türkiye’deki gelinlik üretiminin yüzde 70’ini karşıladığını dile getiren Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, İzmir’de bu sektörde faaliyet gösteren bin civarında işletme olduğunu söylüyor. “Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nden (EGSD) alınan bilgiye göre, sektörün yaklaşık 15 bin kişiyi istihdam ettiği belirtiliyor. Öte yandan, 2007 yılından bu yana düzenlenen İzmir Uluslararası IF Wedding Gelinlik ve Abiye Fuarı, firmaların sektördeki yenilikleri takip etmeleri ve sektörün rekabet bilinci kazanması açısından ciddi katkılar sağlıyor” diyen Kızılgüneşler, gelinlik ve abiye sektörünün İzmir için öneminin çok daha net bir şekilde ortaya çıktığını ifade ediyor.

Kaliteli ürünün adresi 
Avrupa’nın kaliteli ürün aradığında Türk gelinliğini tercih ettiği bilinen bir gerçek. Bu bağlamda Türkiye’deki gelinlik sektörünün kalbinin İzmir’de attığını hatırlatan EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, seri üretim yapan firmaların kendilerini hızla geliştirdiğini ve kalite noktasında tercih edilir olduğunu belirtiyor.  “İzmir, hem iç pazar hem de ihracatın önemli alım merkezi konumuna geldi. Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya yakınlığı nedeni ile hızlı ve kaliteli servis vermemizle de kısa zamanda tercih edilen ülke haline geldik. İhracat rakamlarını gelinlik sektörü için çok net telaffuz etmek mümkün değil. Fakat Ege Bölgesi’nin katma değerli ihracatı, gelinlik ve abiye giyim sektörü sayesinde katlandı” diyen Özden, gelinliğin katma değeri yüksek bir ürün olduğu için kilogram başına ihracat değerinin 100 dolar civarında olduğunu söylüyor. Türkiye genelinde tüm dünyaya ihracat yapıldığını hatırlatan Özden; başta Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne de ihracat yapıldığını kaydediyor.

IF Wedding, 7-10 Şubat’ta

İzmir’in sektör için öneminin bir diğer kanıtı da ev sahipliği yaptığı önemli bir fuar. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından EGSD partnerliğinde gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük gelinlik, damatlık ve abiye giyim fuarı IF Wedding Fashion İzmir için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. 2016 yılında dört kıtadan 70’e yakın ülkenin ziyaret ettiği IF Wedding Fashion İzmir, 2017 yılında ise 7-10 Şubat tarihleri arasında sektör profesyonellerini Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar alanı Fuar İzmir’de buluşturacak. “2016 yılında, toplam 300 milyon dolarlık ön satış anlaşmasının yapıldığı öngörülen IF Wedding Fashion, 198 katılımcıyla gerçekleşirken, 23 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayarak hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısıyla rekor üstüne rekor kırmıştı” diyen İZFAŞ yetkilileri, IF Wedding Fashion İzmir’in ilk olarak 2007 yılında, 4 bin metrekare alanda düzenlendiğini hatırlatıyor. 10’uncu yılında Fuar İzmir’de organize edilen IF Wedding, başlangıcından bugüne 10 kat büyüyerek, 48 bin metrekare alanda gerçekleştiriliyor.

Yeni nesiller özendirilmeli

Kadın işçi istihdamı, bilindiği üzere hazır giyim sektöründe yüzde 50’lere dayanıyor. Bu açıdan sektörün kadın istihdamında lider olduğu herkesin malumu. Bu oranın gelinlik ve abiye giyim sektöründe çok daha fazla olduğunu dile getiren EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, el işçiliğine dayalı sektörün önemli bir kısmını kadınların oluşturduğuna dikkat çekiyor. “Meslek liselerinde ara elemanlar yetişiyor, terziler odalarında sektöre ara eleman yetiştiren kurslar açılıyor. Bunun yanında çok fazla özel kurs makineci, drapaj ustası, makastar gibi sektör için önemli kilit noktalar için eleman yetiştiriyor. Kalifiye ara eleman ihtiyacı her şeye rağmen devam ediyor” diyen Özden, yeni nesillerin 8’inci sınıftan ve daha öncesinden sektörün cazip yanları ile tanıştırılması gerektiğini, bu bağlamda branşlaşmada tercih edilen bölüm olmalarının önemli olduğunun altını çiziyor. Özden son olarak, “Bu rakamlarda düşüş gözlemleniyor. Meslek liselerinin bazılarında branşımız seçilmediğinden bölümler açılmazken, bu durumun da ileri vadede sektörümüze olumsuz yansıyacak önemli bir konu olduğunu belirtmemiz gerekiyor” uyarısında bulunuyor.

Sektör ‘kümelenme’ potansiyeli taşıyor
İzmir Kalkınma Ajansı’nın  yürüttüğü ve raporu 2010 yılında yayınlanan ‘İzmir Kümelenme Analizi’ çalışması kapsamında yapılan istatistiki analiz sonucunda, İzmir’de kümelenme potansiyeli olan sektörler arasından altı tanesinde saha çalışması yapılması uygun görülüyor. Gelinlik ve abiye sektörü de saha çalışması yapılacak sektörlerden biri. Sektörde markalaşma ve tasarıma önem veren firmaların hızla yükseldiği gözlemlenirken, ihracata yönelen, siparişleri zamanında servis eden, numunesi ile siparişi aynı olan, kaliteye önem veren firmaların başarısız olma şansının daha az olduğu belirtiliyor.

Emre Kızılgüneşler: Yeni projemizi hayata geçirdik
Bu yıl, kurumumuz tarafından İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile ‘Gelinlik ve Abiye Sektörü Ara Elemanlarının Üretim ve Tasarım Yetkinliklerinin Geliştirilmesi Projesi’ faaliyetlerine başlandı. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü işbirliğinde yürütülecek bu proje ile temel olarak hedeflenen; gelinlik ve abiye sektöründe gereksinim duyulan nitelikli ara eleman ihtiyacına yönelik olarak sistematik bir aksiyon geliştiriliyor. Bu hedef çerçevesinde öncelikle, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü üretim ve tasarım atölyeleri makine ekipman yenilemesi ile birlikte modernize edilecek. Bunun devamında yaklaşık 5 ay sürecek ve gelinlik ve abiye üretim, dikim teknikleri ve moda tasarımına odaklanacak eğitim programının hazırlık ve uygulama süreci gerçekleştirilecek. Eğitimin tamamlanmasıyla birlikte, programı başarıyla tamamlayan kursiyerlerin gelinlik ve abiye sektörüne entegre edilmesi planlanıyor. Bu amaç için 700’ün üzerindeki ihracatçı üyemizin ilgili olanlarına gerekli duyuru ve tanıtımları yaparken, mesleki eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere ihracatçı firmalarda staj ve akabinde istihdam imkânlarını sağlayacağız.

Kaynak: Tekstil İşveren