Blogger tarafından desteklenmektedir.

Mavi Jeans halka arz ediliyor


Türkiyeyi tekstil anlamında dünyaya tanıtarak tüm Avrupanın gözbebeği olan Mavi jeans devrim niteliğinde bir proje ile yeniden gündemde yerini almayı başardı. Denim ürünleri ile tanınan tekstil firması olan Mavi jeans 1991 yılında İstanbul'da kurulduğunda kimse bu kadar büyük satış gücü ve marka olabilmelerini beklemiyordu.

25 yıldır Türkiye'de moda sektöründe varlığını sürdüren Mavi; ABD, Kanada, Almanya, Hollanda, Avustralya ve Rusya’nın aralarında bulunduğu 35 ülkede 394'ü Mavi Shop olmak üzere 5.000’in üzerinde noktada hizmet veriyor. 2006 yılında Time Dergisi Mavi’yi Dünyanın en iyi 16 Jeans markası arasında gösterdi. 2004 yılında Amerikan Cosmogirl Dergisi’nin okurları Mavi’yi “En Seksi Jeans” seçti.

Reklamlarında hem dünyada yıldızları hemde Türkiyenin en ünlü yıldızlarını reklamlarda oynatarak gelir pazar paydasını hep yukarı çıkaran Mavi jeans, Kanada gazetelerinden Georgia Straight’in, “Best of Vancouver 2009” araştırmasında en popüler jeans mağazaları arasında gösterilme başarısınıda yakaladı.

Yaklaşık 300 bini geçkin çalışanı ve 1 milyardan fazla ciroya sahip Mavi jeans yıllardır istediği yaptırım için düğmeye bastı. Hep kulislerde dolaşılan dedikodulara rağmen bir türlü gerçekleşmeyen proje başlatılıyor ve Mavi Jeans, halka arz oluyor. 

Mavi Jeans, SPK'ya başvuruda bulunarak devrim niteliğinde bir harekete öncülük yaptı. Şirketin hissedarları Akarlı ailesi ve girişim şirketi Turkven, daha önce halka arz için yatırım bankaları Goldman Sachs ve Bank of America’ya yetki vermişti. Peki nedir bu halka arz meselesi, hisse senetlerinin çok sayıda ve önceden bilinmeyen yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla satışı olarak tanımlanabilir olarak tanımlanıyor. Mavi jeans bu öncülüğü ile Türkiye'ye pek çok açıdan değer kazandırırken Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı reklam filmi ile de beklenenden çok ciro yaptığı Kıvanç' ın yıllar evvel ilk oynadığı reklam filmini geçerek reklamda dillere plesenk olan efsane geri döndü sözünün birebir yaşandığı da gelen bilgiler arasında. Artık bir dünya devi olan Mavi jeans’in değerin yaklaşık olarak 800 milyon dolar civarında olduğu var sayılıyor. Halka arzın Türkiye’de yılın en büyük işlemi olması ve devrim niteliğinde diğer tekstil şirketlerine de öncü olması bekleniyor.