Blogger tarafından desteklenmektedir.

İthal kumaşlar üzerinde gerekli ve yeterli testlerin yapılmıyor


2016 yılında ithal edilen ürünlerin denetiminde yaklaşık 52 bin ürüne kullanılamaz raporu verildi. Kullanıma elverişsiz ürünlerin başında kırtasiye, ayakkabı, tekstil ve oyuncak geldi. Ürünlerde yapılan araştırma ve testler sonucu aralarında en çok problem oluşturan kırtasiye ve ayakkabı ürünleri dikkat çekti. Araştırmalara göre Türkiye’ye kaçak yolla sokulan ürünler ve Çin’den ithal edilen ürünlerden, 100 üründen 60’ının problemli olduğu tespit edildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketicinin korunmasına ilişkin yapılan araştırmalarda geçen yıl 65 firmada ve 51 bin 904 üründe güvensizlik tespit ettiklerini ve idari para cezası uyguladıklarını bildirdi. 2011’den bu yana geçen 6 yılda toplamda 13 bin 903 firmamıza ait 5 milyon 727 bin 511 ürünün denetimi yapıldı. Söz konusu dönemde 803 firmaya ait 193 bin 68 üründe güvensizlik tespit edilen firmalara 5 milyon 843 bin TL idari para cezası uygulandı. 2016’da ise 2 bin 603 firma tarafından ithal edilen ürünler arasından 2 milyon 258 bin 393 numune alınarak, 65 firmada ve 51 bin 904 üründe güvensizlik oluşturduğu tespit edildi. Öte yandan, güvensiz ürün ithal eden firmalara geçen yıl toplamda 1 milyon 86 bin lira idari para cezası uygulanarak, denetimlerde en problemli ürün grupları olarak ayakkabı ve kırtasiye malzemeleri karşımıza çıktı.

OYUNCAK ALIRKEN ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR
Konuya ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Oyuncakçılar Derneği Genel Koordinatörü Çağatay Öztürk, “Herhangi bir oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken kriterler var. Tüketicilerimiz ürün almak istediklerinde muhakkak bilinen ve doğru yerden almaları gerekiyor. Bu kriterler nelerdir dersek, mühür, kalite kontrol standartlarına uygunluğunu açıklayan ibareler “CE” standartlarına uygun olması yani AB ülkelerinde serbest dolaşım sağlayabilen bir kriterin bulunması, yaş sınırı uygulanan oyuncakların üzerinde bulunması gerekiyor. Açıklanan bu raporda tespit edilen ürünlerin çoğu ya ülkemize kaçak yolla ya da merdiven altı tabir edilen ürünler olduğunu tahmin ediyorum. İllegal yola yurda sokulan tüm oyuncakların tehlikeli ve kanserojen madde barındırdığı kesin olarak biliniyor” şeklinde konuştu.

TEKSTİL DE YETERLİ TESTLER YAPILMIYOR
Hazır giyim ve tekstil konusunda gazetemize konuşan Moda Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Yerli üreticiler olarak sürekli bu konu üzerinde hassasiyet göstermekteyiz. Yaşanan problemlerin, ithal edilen ürünlerde gerekli testlerin yapılmadığından dolayı olduğunu söyleyebilirim. Hazır Giyim Federasyonu olarak dile getirdiğimiz konu, kumaşlar üzerinde gerekli ve yeterli testlerin yapılmadığıdır. İthal edilen ürünlerin maliyetini düşük tutmak adına birçok hileye başvuruluyor. Özellikle Çin’den ithal edilen kumaş ve tekstil ürünlerinin ucuz maliyette olması ve kalite standartlarına uygun olmadığını her zaman duyurmaya çalışıyoruz. Bizler yerli üreticiler olarak kumaş testlerinin artırılmasını ve gümrüklerdeki ithal malların mağdur edilmeyecek şekilde testlerin sıkılaştırılmasını istiyoruz. Bu sebeple sorunun büyük bir kısmını çözeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Milli Gazete