Blogger tarafından desteklenmektedir.

Kızı için ürettiği mendilleri ihraç ediyor


Tekstilci Özkan Karaman, 1994’teki krizde servetini kaybetti. Her şeye sıfırdan başlayıp kolonyalı mendil üretim tesisi kuran işadamı Karaman, “Simitle geçirdiğim günler oldu ama yanlış yollara sapmadım. Dürüstseniz başarı gelir” dedi. Özkan Karaman. Tekstil ürünleri üretiyordu. 1994'te çıkan ekonomik krizde bir anda her şeyini kaybetti. Bir paketleme firmasında işe başladı. O dönemde okula başlayan kızının çantasında taşıdığı kolonyalı mendillerin kalitesiz ve alerjen olduğunu gördü.

Krizde battı
2002 yılında firmasından ayrıldı. Sadece İstanbul'da üretilen kolonyalı mendil işini araştırdı. Arabasını satıp borç alarak 2 kolonyalı mendil üretim bandı kurdu. Tüm hijyenik koşulları sağlayarak kolonyalı mendil üretmeye başladı. Elinde çanta ile tüm restoran ve kafeleri dolaştı, yaptığı işi anlattı. Özkan Karaman her şeyden önce mendilleri kullanacak olanların sağlığını düşünüyordu. İlk makinesiyle günde 40 bin tane kolonyalı mendil üretti. Derken mendil sayısı 400 bine ulaştı. Yurt dışına ihracat yapmaya başladı. 

Ticaretin ahlaklı ve dürüst bir şekilde yapıldığı zaman başarının geldiğini ve işin uzun ömürlü olacağını kaydeden Özkan Karaman "Günde bir simit yiyerek geçirdiğim anlarım oldu. Ama yanlış yollara girmedim. Rekabeti mertçe yaptım. Benim için önce insanların sağlığı, sonra para gelir" diye konuştu. 80'li yıllarda tekstil sektörüne adım atmıştı, 1994 yılında patlayan ekonomik kriz her şeyin sonu oldu. 

Darboğaza girerek herşeyini kaybeden Ecepak Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Karaman "Ne yapacağımı düşünürken arkadaşlarımın vasıtasıyla bir paketleme şirketinin İzmir merkezinde işe başladım. O dönemde tek kullanımlık tuz paketlemesi yapıyorduk. Ama işe de yabancıydım. Sonraları işleri geliştirmeye başladılar. Ancak kolonyalı mendil üretimi daha yaygınlaşmamıştı. En lüks restoranlar bile mesafeli davranıyordu" dedi. O dönemde kızı Ecem'in doğduğunu ve kullanılan kolonyalı mendillerin tam anlamıyla sağlıklı olmadığını gördüğünü belirten Özkan Karaman "Bu işi iyice araştırmaya başladım. O dönemde işimden de ayrılmak zorunda kaldım ve kolonyalı mendilin en sağlıklısını önce kızım için sonra da tüm çocuklar için üreteceğime dair kendime söz verdim" dedi.

Kızının adını verdi
2002 yılında kızının adını verdiği Ecepak firmasını kurduğunu belirten Özkan Karaman o günleri şöyle anlattı: "Orta halli bir arabam vardı. Sattım. Biraz borç aldım ve 2 paketleme bandı kurdum. Daha sonra elimde çanta, gece yarılarına kadar ne kadar kafe, restoran varsa dolaşıp yaptığım işi ve kolonyalı mendili anlattım. O dönemlerde kimse anlamıyordu. 'Biz kolonya veriyoruz' deyip beni çevirenler bile oldu. 1 yıl dayandım. 1 yıl içerisinde tüm Ege bölgesinde kolonyalı mendilin önemini, pratikliğini izah ettim. Sonunda ürünümü kabul ettirdim. Ardından işler bir anda açıldı. Kaliteli ürün yapınca insanlar sizi daha da arar hale geliyor. İlk makine bandımda günde 40 bin kolonyalı mendil üretiyordum.Bugün günde yaklaşık 400 bin kolonyalı mendil üretiyorum."

Kaynak: Yeni Asır