Blogger tarafından desteklenmektedir.

Türkiye’nin pamuk üretiminde “Hedef: 1 Milyon Ton”


Türkiye’nin pamuk üretiminde “Hedef: 1 Milyon Ton” vizyonunu destekleyen Bayer, Fibermax sertifikasyonuna sahip ürünleriyle Türkiye ekonomisinde katma değer yaratıyor. ‘Yaşam Bilimleri’ şirketi Bayer, Türkiye ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alan tekstil ve hazır giyim sektörünün çözüm ihtiyaçlarını, tarladan üretim aşamasına kadar pamukta standardizasyonu sağladığı ‘Fibermax Sertifikasyon Programı’yla karşılıyor. Tarım Ürünleri birimi tarafından geliştirilen program ile Bayer; çiftçiye, çırçırcıya ve iplikçiye daha fazla kazanç elde edebileceğini gösteriyor.

4 Mevsim Bayer Pamuk Zirvesi
Bayer’in ev sahipliğinde gerçekleşen 4 Mevsim Bayer Pamuk Zirvesi, Şanlıurfa’da düzenlendi. Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmakçı ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya’nın da konuşmacı olarak yer aldığı zirveye pamuk sektöründen isimler katıldı. Dünyada ve Türkiye’de pamuk ve tekstil endüstrisinin görünümü değerlendirilerek, çiftçi ve üreticilerin ihtiyaçlarına yönelik çözüm önerilerinin tartışıldığı zirvede konuşmacılar, Türkiye’nin pamuk üretiminde de eski güçlü konumuna doğru hızla gelmeye başladığını belirttiler.

Pamuk üretimi 1 milyon tona yaklaştı
Çin menşeili ürünlerin baskısı altında olan Türkiye’nin pamuk üretiminde geçtiğimiz yıllarda dramatik bir düşüş gösterdiğini, bu sebeple pamuk üretiminde stratejisini değiştirmeye başlayarak kaliteli üretime ve yüksek marka değerine odaklandığının altını çizen konuşmacılar, “Bunun sonucu olarak Türkiye, pamuk üretiminde aşama aşama eski güçlü konumuna gelirken, eşik olarak koyduğu 1 milyon ton üretim miktarını da yakalamak üzere… Son 2 yıldır pamuk ekim alanlarında görülen artış trendi bu yıl yüzde 20 gibi yüksek artış oranıyla yaklaşık 500 bin hektar alana ulaştı” bilgisini verdiler.

Fibermax Sertifikasyon Programı
Bayer, Türkiye’nin değişen pamuk üretimi stratejisini desteklemek üzere, tarladan üretim aşamasına kadar pamukta standardizasyonu sağlamak üzere 2007 yılından bu yana ‘Fibermax Sertifikasyon Programı’nı uyguluyor. Fibermax programı ile Bayer Türkiye’de, yüksek elyaf kalitesine sahip pamuk tohumlarından elde edilen elyafı belirli şartlar ve kontroller halinde temin ederek tekstil sektörünün ihtiyacı olan ürünleri sunuyor. Bu program ile tarlaya Fibermax sertifikalı tohum eken çiftçiden, pamuğu çırçırlayan işletmelere ve tekstil üreticilerine değer zincirinde yer alan tüm paydaşlar katma değer sağlıyor. Program sayesinde yüksek kaliteli ve sınıflandırılmış elyaf ihtiyacı iç pazardan karşılanıyor.

Bayer, 10 yılı aşkın süredir devam eden Fibermax Sertifikasyon Programı ile 100.000’in üzerinde sertifikasyon sağladı.

Kaynak: Gıda Hattı