Blogger tarafından desteklenmektedir.

Uspar Tekstil'in yeni ihracat hedefi 140 milyon TL


Uspar Tekstil AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Uslu, yıl sonunda 140 milyon TL'lik ihracata ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, "2016 yılı ihracat rakamımız 122 milyon TL'idi. Bu yıl hem iplik hem de kumaş tarafında ihracat artışımız oldu. Yeni ülkeler ve pazarlara ihracata başladık, mevcut pazarlarda da payımızı arttırdık" dedi.

Uslu, "İhracat yaptığımız ülkeler başta İtalya olmak üzere Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Fransa" diye konuştu. Hedefleri hakkında bilgi veren Uslu, "40 tezgahlık dokuma yatırımı yapılması planlıyoruz. Toplam yatırım tutarı inşaat dahil 3,5 milyon euro civarında. İnşaatımızın tamamı ve makine ekipmanın tamamı uzun vadeli yurt dışı kaynaklı kredilerden karşılanmaktadır. Yeni ürün olarak iplik tesisimizde 2015 yılı itibariyle yıllık 2 bin ton kapasiteyle poly/cotton, yüzde 100 poly iplikler üretmeye başladık. Hedefimiz bu tür iplik üretiminizi yıllık 10 bin tona çıkarmak. Bez kısmında teknik tekstil odaklı büyüme stratejisi güdüyoruz. Ona göre tezgah yatırımlarımızı planlıyoruz. 2018 ciro hedefimiz 260 milyon TL, ihracat hedefimiz 140 milyon TL" dedi.

Değişen dünya koşulları ve gelişen teknoloji karşısında çağdaş vasıflara sahip iplik üretim tesisleri ile hizmete devam ettiklerini belirten Uslu, "3 openend iplik tesisi ve 1 dokuma tesisine sahibiz. 2006 yılında dokuma ve mamul ürün üretimini bünyemize aldık. 2008 yılından itibaren iplik üretimini Denizli OSB'deki iplik tesisimizden daha fazla kapasitede iplik üreten Afyonkarahisar ilinin Dazkırı ilçesindeki iplik tesisimizle 2 kat arttırdık ve kapalı alanımızı 55 bin metrekareye çıkarmış bulunmaktayız. Devam eden yatırımları tamamlayarak kapasitemizi 30 bin tona çıkardık" dedi.

"Ciroda 2017 hedefine ulaştık"
Dokuma üretimlerinin aylık 650 bin metre olduğunu söyleyen Uslu, "Fason üretimlerimizle beraber aylık satışımız 1,2 milyon metre. Üretilen kumaşlarımızın tamamını ihraç ediyoruz. 2016 yılında iplik fabrikası olarak 24 bin ton iplik üretimi yapmıştık. 2016 ciromuz yaklaşık 180 milyon TL. Geçen yıl bizim için 2015'in devamı oldu. Sadece bez bölümümüzde bir miktar ciro artışımız ve yatırımlarımız oldu. Bununla beraber bez ihracatımızda artış bekliyoruz. 2017 ciro hedefimizi 240 milyon TL olarak belirlemiştik. Bu hedefimize ulaştık diyebiliriz. Yeni yapılan yatırımlarımızı tamamlandıktan sonra da 2018 deki rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.

Uslu, "Ülke ekonomisine önemli katkıda bulunan, topluma ve çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde, sürdürülebilir gelişmeyi yaşam şekli yapan, teknoloji ve kalite açısından sektöründe lider bir kuruluş olarak hedefimiz müşterilerimize en yüksek faydayı sağlayacak ürün ve hizmetleri iyi çözüm ortağı olarak sunmak ve sürekli müşteri memnuniyetini sağlamaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi


Yazar : TekstilKütüphane Zaman: 12:24 Kategori: