Blogger tarafından desteklenmektedir.

Farklı bir bakış açısı: Tekstil ile Dışarıya Bedava Su Veriyoruz


Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıda, iklim değişikliği ve su kullanımının ticarete etkileri değerlendirildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr Mikdat Kadıoğlu, su tüketimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler arasında Türkiye üçüncü sırada yer alıyor. İklim değişiklikleri 10 yılda 500 milyar dolarlık maddi zarara neden oluyor. İklim değişikliği, Türkiye'de su kullanımındaki tercihlerle birlikte tarımı bitirme noktasına getirecek.

İklim Değişikliklerinden En Çok Etkilenen Üçüncü Ülke
İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'nin Rusya ve Arnavutluk'tan sonra iklim değişikliğine karşı en kırılgan üçüncü ülke olduğunu vurguladı.

2050 itibarıyla Türkiye'nin çölleşeceğinin altını çizen Prof. Dr Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'nin dış ticarette su açığı verdiğini gelişmiş ülkelerin üretimde katma değerli ürünlere yönelerek suyu korumaya çalıştığını vurguladı.

1 Tişört İçin 3 Bin Ton Su Harcanıyor
Prof. Dr Mikdat Kadıoğlu; “Bol suyumuz varsa pamuk da ekelim ama suyumuz yokken 3 bin ton suyu 10 dolarlık tişörte harcamayalım. Gelişmiş ülkelerde pamuk ve şeker üretilmiyor, daha katma değerli ürünler üretiliyor” ifadelerine yer verdi.

‘İklim değişikliği ve tarımda sürdürülebilirlik' toplantısına katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteorloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr Mikdat Kadıoğlu, üretim modelinin gözden geçirilmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

1 Kg Sığır Eti İçin 15 Bin Litre Su Harcanıyor
Prof. Dr Mikdat Kadıoğlu, Türkiye'de kişi başı 216 litre su tüketildiğini ancak üretimi ve tüketimi birlikte esas alan sanal su tüketiminin 5 bin 416 litreye ulaştığını belirterek, 1 kilogram sığır eti için 15 bin litre, 1 kilogram pamuk üretimi içinse 11 bin litre su harcandığını vurguladı.

Tekstil ile Dışarıya Bedava Su Veriyoruz
Kadıoğlu, tekstil ile dışarıya bedava su verdiğimizin altını çizerek; “10 dolarlık bir tişört, 3 bin ton su ile üretiliyor. Tekstil sektörü ile yurtdışına bedava su veriyoruz. Suyu katma değeri yüksek yerde kullanmamız gerekiyor. Aynı miktarda su kullanımı ile kilogram başına tahıldan 22 cent, peynirden 40 cent, kırmızı etten 6.2 dolar, 3 tane 32 GB çipten ise 312 dolar ihracat geliri elde ediliyor. Biz tekstil ile dışarıya bedava su veriyoruz “ şeklinde konuştu.

500 Milyar Dolarlık Zarar
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, iklim değişikliğinin 2003-2013 yılları arasındaki dönemde 2 milyar insanı etkilediğini ve tüm dünyada 500 milyar dolarlık bir zarara neden olduğunu açıkladı.

Kaynak: Finans365