Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ulusal Çukurova Tekstil Kongresi - UÇTEK 2017


ADANA'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen Ulusal Çukurova Tekstil Kongresi - UÇTEK 2017 gerçekleştirildi. 19 farklı üniversiteden akademisyenlerin bildirileriyle katıldığı kongre 2 gün sürdü.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleştirilen kongrede açılış konuşmasını Tekstil Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Oğulata yaptı. Kongrenin tekstil mühendisliği eğitimine, bu alandaki bilimsel çalışmalara ve sektördeki uygulamalara katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Oğulata, "Kongreye ülkemizde faaliyet gösteren bütün tekstil mühendisliği bölümlerinin katkı sağlaması, bize bu konuda doğru adım attığımızı göstermiştir" dedi. Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mesut Başıbüyük de, pamuk ihracatıyla öne çıkan Çukurova Bölgesi'nin Türk tekstil tarihindeki önemini anlattı.


Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, tekstil sektörünün tarihçesinden ve geleceğini anlattı. . Zaman zaman tekstil sektörünün değerinden şüphe edildiğini dile getiren Uçurum, "Ben bu sektöre inanıyor ve güveniyorum. Büyük emeklerle bugünlere gelen tekstil sektörüne el birliği ile sahip çıkmamız, emek vermemiz gerekir" diye konuştu.


ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu da tekstil sektörünün dünya ticaretinin kalbini oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ucuz iş gücü nedeniyle Hindistan, Çin gibi yerlerde tekstil başta olmak üzere birçok sanayi ürünlerini değersizleştiren bir furya başlamıştı. Ama bence insanlar kaliteni farkına vardıkça Türkiye'deki tekstil sektörü eski önemine kavuştu. Bugün Avrupa'nın birçok önemli markalarının tekstil ihtiyaçlarını kalite nedeniyle Türkiye'den karşıladığını biliyoruz. Bizde tüketiciler olarak kendi ürünlerimize, kendi markalarımıza yönelmeliyiz. Tekstil Mühendisliği Bölümümüzü, 'son dönem iş başı eğitimi' olarak da tabir edilen 7+1 eğitim sistemini ilk uygulayan bölüm olmasıyla da fark yarattı. Akademik bilgiler üretim sektöründeki bilgilerle yoğrularak profesyonel hayata başlıyorlar. Emeği geçenleri kutuluyorum."

12 OTURUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. 2 gün süren kongrede toplam 12 oturum gerçekleştirildi. Kongrenin iki yılda bir yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Kaynak: Hürriyet