Blogger tarafından desteklenmektedir.

Türkiye'deki tasarım merkezi sayısı 100'e ulaştı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığının tasarım merkezlerine yönelik çalışmalarını değerlendirdi. 

Ar-Ge, inovasyon ve tasarım teşvikleriyle sanayisi desteklenen ülkelerin dünya rekabetinde üst sıralarda yer aldığına işaret eden Özlü, Türkiye'de de son yıllarda bu alandaki fikir, proje ve çalışmalar için harcamaların arttığını söyledi.

Özlü, "Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun" kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerin, ülkede özel sektörün Ar-Ge ve tasarım altyapısının oluşması bakımından büyük önem taşıdığının altını çizerek, "Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren tasarım merkezi sayısı 100'e ulaştı. 100. tasarım merkezi belgesi, Denizli'de 12 personeliyle tekstil sektöründe tasarım faaliyetleri gerçekleştiren Nesa Tekstil Sanayi ve Tic. AŞ'ye verildi." diye konuştu.

"Tasarım merkezleri 13 ilde, 22 sektörde faaliyette"
Türkiyede 13 ilde, 22 sektörde tasarım merkezi belgesine sahip işletmenin faaliyette bulunduğunu dile getiren Özlü, "Bu merkezlerde 2 bin 112 tasarım personeli istihdam edilirken, bin 172 proje yürütülüyor. Tasarım merkezlerimiz, sürdürdükleri titiz çalışmalar neticesinde 72'si patent, 140'ı marka, 179'u tasarım olmak üzere çeşitli fikri ve sinai haklar da edindi." ifadesini kullandı.


Yazar : TekstilKütüphane Zaman: 06:03 Kategori: