Blogger tarafından desteklenmektedir.

NASA Astronotların kıyafetleri Denizli’de üretilecek


Denizli’de yüksek teknolojili tekstil ürünleri üreten bir şirket, 6 yıllık çalışma sonucu yüzde 100 pamuklu kumaşa sentetik elyaflardaki geç tutuşma, radyasyona karşı koruyuculuk gibi özellikler kazandırdı. Geliştirilen kumaş, astronot ve pilotların yanı sıra bebek kıyafetlerinde de kullanılabilecek. Denizli İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürüten Evteks Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, karides kabuğundan antimikrobiyal tekstil ürünleri, geç tutuşur itfaiye ve hapishane kumaşları, kene kovucu kumaş, hamileleri sivrisineklerden koruyan giysi gibi çok sayıda fonksiyonel ürünü piyasaya sunduklarını anlattı.

Yüzde 20 fazla emme özelliği
Elde ettikleri ürünleri Pamukkale Üniversitesi laboratuvarlarında test ettiklerini söyleyen Dal, patent başvurusunda bulunduklarını söyledi. Dal, “Türk teknolojisi ve hammaddesinden oluşan fonksiyonel doğal kumaş ülkemize ciddi bir katma değer ve prestij sağlayacak. Sentetik ürünlere göre yüzde 20 daha fazla emme özelliğine sahip bu kumaş, özellikle bizleri giderek daha çok tehdit ve tedirgin eden radyasyon içeren elektromanyetik kirliliklere karşı koruyacak. Bu kapsamda özellikle bebek ve çocuk tekstilinde giderek aranan bir kumaş olacak” dedi.

400 bin dolarlık anlaşma
Kumaşı radyasyona maruz kalma ihtimali bulunan meslek gruplarının da tercih edeceğine işaret eden Dal, şu bilgileri verdi: “Özellikle radyasyona maruz kalan ter ve nemi vücuttan hızla uzaklaştıran antibakteriyel özelliğinden dolayı bu ürünün pilotlar ve astronotlar için uygun olduğuna inanıyoruz. NASA’ya tedarik sağlayan firmalarla görüşmeye başladık. Anlaşabilirsek Denizli’den çıkan kumaş NASA’daki astronotlar tarafından iç giyim olarak kullanılabilecek. Mevcut iç kıyafetlerin sentetik olması nedeniyle konfor açısından bizim tamamen doğal kumaşımızın tercih edileceğini düşünüyoruz. Pilotlarda da geç tutuşma özelliğine sahip mevcut iç kıyafetlere doğal bir alternatif getireceğiz. Sonuçta hiçbir kumaş pamuklu kadar sağlıklı ve konforlu olamaz.” Dal, kumaşla ilgili ABD’li bir firma ile 400 bin dolarlık ilk anlaşmayı yaptıklarını, 2018’de 3 milyon dolarlık bir ciro beklentilerinin olduğunu ifade etti.

Kaynak: Vatan