Blogger tarafından desteklenmektedir.

Nonwoven üreticisi Mogul, hazır giyim için mikrofilament kumaşı Madaline'nin patentini aldı

Dünyada nonwoven adı verilen örgüsüz, dokusuz kumaş üreten iki tesisten birine sahip olan Gaziantepli Mogul firması, bu teknolojiyi hazır giyime taşıdı. Daha önce sadece bebek bezi, hastanelerde kullanılan sterilize vb. ürünlerin üretiminde kullanılan nonwoven kumaşın moleküler yapısını değiştirerek, saç telinin 100'de 1'i inceliğinde mikrofilamentten akıllı kumaş üreten Mogul, söz konusu kumaşın hazır giyimden otomotive birçok sektöre katma değer sağlamayı hedefliyor.

Teknik tekstil ürünü bu yeni kumaşa ilişkin İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Mogul Yönetim Kurulu Başkan Vekili C. Enver Kayalı, Madaline adını verdikleri kumaş sayesinde Türkiye'nin yüksek oranda ithal ettiği polar kumaş, deri tozu ve mikrofiber havluyu ikame edip, döviz açığını azaltacaklarını söyledi.

PAMUĞA ALTERNATİF!
Mogul olarak, Lüleburgaz, Gaziantep ve ABD’nin Güney Carolina eyaletinde üretim tesisleri bulunduğunu ve 4 kıtada 56 ülkeye 65 milyon dolar ihracat yaptıklarını anlatan Kayalı, Mogul'un dünyada patentli mikroflament üretimi yapabilen iki tesisten birini Lüleburgaz’da faaliyete geçirdiğini bildirdi. Geliştirdikleri hibrit teknolojiye dayalı kumaşın, polar benzeri ürünlere göre 50 gram daha hafif olduğunu belirten Kayalı, toplantıda Madaline adlı kumaştan yapılmış kıyafetle sunum yaptı. Mogul CEO’su Serkan Göğüş de 75 milyon dolar yatırımla hayata geçirdikleri bu yeni ürün sayesinde ciroda yüzde 25-30 civarında artış beklediklerini kaydetti. Göğüş, “Türkiye dünyanın üçüncü pamuk ithalatçısı konumunda bulunuyor. Yıllık 1.4 milyon ton pamuk ihtiyacı olduğu halde 750-800 bin ton kadar üretimimiz var. Aradaki farkı yurt dışından karşılıyoruz ve pamuk ithalatı için 2.5 milyar dolara yakın döviz harcıyoruz. Ülkemizin stratejik öneme sahip sektörleri olan hazır giyim ve tekstil için pamuğa alternatif çözümler bulmak zorundayız. Nonwowen kumaş işte tam da bu noktada insan sağlığına uygun yapısı, maliyet avantajı, tedarik ve uygulama kolaylığı ile girişimcilerimize önemli bir fırsat sunuyor” görüşünü dile getirdi.

ARZU KAPROL İMZASI
Toplantıya ünlü modacı Arzu Kaprol de katıldı. Arzu Kaprol, nonwoven kumaşın yeni bir teknolojik malzeme, hem de uygulama kolaylığı ile hazır giyim ve tekstil üretiminde çok önemli bir alternatif olduğunu söyledi. Kaprol, “Türkiye, tasarım ve teknoloji alanında önemli bir oyuncu olmaya aday. Bu anlamda Mogul’un geliştirdiği patentli mikrofilament kumaşı Madaline, moda üretiminde önemli bir yenilik. Mogul için hazırladığımız Madaline Koleksiyonu teknolojinin elyaf ve üretim boyutunda da ne kadar heyecan verici olabileceğini gösteriyor. 'Haute couture (özel ve yüksek dikiş) elbiselerde de kullanılabiliyor" dedi.

Kaynak: Aydınlık / Recep Erçin


Yazar : TekstilKütüphane Zaman: 21:01 Kategori: