Blogger tarafından desteklenmektedir.

Kuru temizleme sistemleri tehlike saçıyor


TMMOB Kimya Mühendisleri Odası yazılı bir açıklama yaparak, kuru temizleme sistemlerinin tehlike saçtığına dikkat çekti. Lekelerin çıkartılmasında kullanılan "Perkloretilen" isimli klorlu çözücünün kanserojen etkisi olduğu belirtilen açıklamada, bu kimyasalın kullanımının ölçülerek denetlenmesi gerektiği ifade edildi.

Kaliforniya ve Norveç, İsveç, Danimarka, Japonya gibi ülkelerde, belirlenen kimyasal oranların düşürüldüğünü veya tamamen yasaklandığı belirtilen açıklamada, "Gelişmiş ülkelerde ve Avrupa Birliği'nde Perkloretilen damıtma atıklarının özel hava sızdırmaz konteynerlerde toplanıp, özel bertaraf tesislerinde imha edilmesine rağmen Türkiye`de Perkloretilen içeren damıtma atıkları normal çöpe atılmakta, toprağa ve içme sularına karışıp, çevreye büyük zararlar vermektedir. Binlerce ton ithal edilen Perkloretilen tamamen kontrolsüz olarak piyasada kullanılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Kuru temizlemeye verilen ürünlerde kg tekstil başına maksimum 20 mg.`ın aşılması durumunda insan sağlığını tehdit eden yapısı nedeniyle bu kimyasalın kullanımı ölçülerek denetlenmelidir. Bunun dışında kuru temizlemecilerin soğutmalı ve bacalı sistem makineleri sınırlandırılmalı, ortam emisyon değerleri ve tekstil üzerindeki kalıntı miktarı ölçülmelidir" ifadelerine yer verildi.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası'nın yazılı açıklaması şu şekilde:
"Kuru temizleme sistemlerinde tekstil üzerindeki özellikle yağ ve lekelerin çıkartılmasında kullanılan Perkloretilen (Tetrachlorethylene) isimli klorlu çözücü kanserojen etkisinden dolayı tehlike saçıyor. Kuru temizleme işletmelerinde, ticari çamaşırhanelerde, otellerde, tekstil, deri fabrikalarında, veya metal temizleme amaçlı olarak kullanılan temizleme solventi ne yazık ki hiçbir kontrole tabi olmadan her yıl binlerce ton olarak kullanılmakta ve havaya ya da suya karıştığında insan sağlığını ve çevreyi ciddi ölçüde kirleterek insana büyük zarar verebilmektedir. 13.12.2014 tarihinde yayınlanmış olan 'Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formu Hakkında Yönetmelik' kapsamında hazırlanan Perkolretilen`e ait güvenlik bilgi formlarında H351 olarak tanımlanan bu çözücü için 'kansere yol açma şüphesi vardır' tanımı yapılmaktadır.

Kanserojen etkisi nedeniyle gelişmiş ülkelerde ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanımına ciddi kısıtlamalar getirilen Perkloretilen maddesinin ülkemizdeki kullanımı hiçbir şekilde denetlenmemektedir.

Kaynak: Oda Tv